Chov anglonubijských koz

V roce 2018 jsme se rozhodli pořídit si kozy skrz jejich výborné mléko. Máme anglonubijské kříženky a nyní se pořídil plemenný kozel Antonio z Krasolesí, který se účastnil i výstav. Budeme doufat, že se mu holky zalíbí a na jaře bude spousta kůzlátek a z přebytečného mléka se pokusíme o výrobu sýrů a jiných mléčných výrobků.

Chovný cíl

Plemeno se vyznačuje vysokou plodností a vynikající mléčnou užitkovostí. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200 – 220 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 1200 – 1500 kg mléka při vysoké tučnosti 4,7 % (v rozmezí 3,7 – 5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % (v rozpětí 3,4 – 4,4 %).
Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90 – 110 kg, koz 60 – 80 kg.

Charakteristika

Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima.

Hlava

Výrazně klabonosá, krátká, vzdálenost od lícní kosti k nejvyššímu bodu hlavy je stejná jako vzdálenost od mulce k čelistnímu kloubu. Zuby se dotýkají dásně horní čelisti. Mírný předkus by však neměl být penalizován za předpokladu, že zuby samotné nejsou vidět. Předkus a podkus (tolerance 0,5 cm) je vyřazovací vada. V případě rohatých koz by měly být rohy nasazeny široce od sebe, měly by směřovat dozadu a nevybočovat ven.

Oči

Střední velikosti, šikmo a široce posazené, mandlový tvar dodává povýšený výraz.

Krk

Dlouhý a štíhlý, bez přívěsků.

Trup a končetiny

Šíje posazená vysoko, plece výrazné, jemně utvářené, plynule přecházející do zbytku těla. Hrudník široký. Hřbet rovný a dlouhý, kříž může být mírně vyšší než kohoutek za předpokladu, že páteř není zakřivená. Přední končetiny rovné, podsazené přímo pod zvířetem, měly by být delší než je hloubka hrudníku. Zadní končetiny rovné. Spěnky jsou rovné a přímé.

Srst

Krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá. K barvě a kresbě není při hodnocení exteriéru přihlíženo.

Vemeno

Kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny výrazně neodděleny. Struky symetrické, dostatečně daleko od sebe umístěné.

Kontatkní formulář

Pokud máte jakýkoliv dotaz nebo přání, neváhejte nás kontaktovat. V nejbližší době Vám odpovíme.

Kontaktní informace

Kontaktní osoba Radka Čásenská

AdresaTurovec 63
Tábor - Měšice, 391 56

Telefon +420 776 741 990

Email info@farmacasny.cz

IČO 05892392

DIČ CZ 8761301824